5 Przyczyny lęku separacyjnego u kotów syjamskich

5 Przyczyny lęku separacyjnego u kotów syjamskich

Super przyjazne i bardzo towarzyskie koty syjamskie są wspaniałym dodatkiem do Twojej rodziny. Jest to jedna z niewielu inteligentnych ras kotów, które lubią spędzać czas z ludźmi. W rzeczywistości, kot syjamski rozwija się dzięki przygodom na świeżym powietrzu i interakcji z ludźmi. A kiedy kot nie ma ochoty na aktywność na świeżym powietrzu, wystarczy, że spędzi trochę czasu na kolanach swojego właściciela. Ale co zrobić, jeśli przez większość czasu nie ma Cię w domu? Albo gdy jesteś w domu, ale nie masz dostępu do swojego zwierzaka? W takim przypadku Twój kot syjamski może odczuwać lęk separacyjny.

Istnieje kilka przyczyn lęku separacyjnego, począwszy od stresu i niepokoju, po problemy z rutyną, brak stymulacji i brak światła dziennego. Ale najlepsze jest to, że możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u swojego kota syjamskiego. Wszystko, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, jaka jest możliwa przyczyna lęku separacyjnego i znaleźć sposób, aby ją wyeliminować. A ponieważ staramy się lepiej zrozumieć lęk separacyjny u kotów syjamskich, musimy zacząć od poznania czym jest lęk separacyjny i jakie są jego częste objawy u kotów syjamskich.

Co to jest lęk separacyjny u kotów syjamskich?

Lęk separacyjny jest bardzo powszechnym zachowaniem rozpoznawanym wśród psów, ale niektóre rasy kotów są również podatne na lęk separacyjny. I koty syjamskie są jednym z nich. Koty syjamskie mogą być uważane za niezależne stworzenia, które potrafią być zajęte przez cały dzień. Są one jednak bardzo towarzyską rasą kotów. Co więcej, uwielbiają interakcje z ludźmi i wolą nawiązywać głębokie więzi, zwłaszcza ze swoimi właścicielami. Możliwe jest również, aby kot syjamski nawiązał głęboką więź z innymi zwierzętami.

Podczas gdy większość rodziców zwierząt domowych cieszy się tym przywiązaniem i więzią ze swoim kotem syjamskim, nie zdają sobie sprawy, że przywiązanie to może okazać się nadmierne. A kiedy ulubionej osoby lub zwierzęcia kota syjamskiego nie ma w pobliżu przez jakiś czas, może on zacząć wykazywać oznaki i objawy lęku separacyjnego.

Oznaki i objawy lęku separacyjnego

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać lęk separacyjny u kotów syjamskich, ale mogą one wykazywać kilka oznak i objawów, które dadzą Ci do zrozumienia, że Twój kot syjamski może doświadczać lęku separacyjnego. Niektóre z tych oznak i objawów mogą obejmować

Oddawanie moczu poza kuwetą

Prawdopodobnie najczęstszą oznaką lęku separacyjnego, jaką może wykazywać Twój kot syjamski, jest brudzenie domu. Zazwyczaj ich celem są rzeczy należące do ich właściciela, takie jak łóżko lub inne meble. Podczas gdy nadmierne oddawanie moczu może wskazywać na pewne schorzenia, takie jak cukrzyca lub infekcje dróg moczowych, lęk separacyjny może być jedną z możliwych przyczyn.

Nadmierne przywiązanie

Chociaż koty syjamskie zazwyczaj wolą przebywać w pobliżu swoich właścicieli i innych członków rodziny, jeśli Twój kot jest bardzo przyległy przez większość czasu, może to wskazywać na lęk separacyjny.

Wycofanie społeczne

Podczas gdy koty syjamskie zazwyczaj wyrażają radość, gdy spotykają się ze swoimi właścicielami po pracy, jeśli Twój kot syjamski unika Cię lub chowa się zamiast się przywitać, może to wskazywać na lęk separacyjny.

Nadmierna pielęgnacja

Kiedy Twój kot syjamski doświadcza lęku separacyjnego, często oddaje się takim zachowaniom, jak nadmierna pielęgnacja lub lizanie. W wyniku tego może dojść do uszkodzenia sierści, szczególnie w okolicach dolnej części pleców, brzucha, ud i kończyn przednich. Utrata sierści może być jednak również oznaką alergii pokarmowej lub środowiskowej. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii.

Utrata apetytu

Innym możliwym objawem lęku separacyjnego, jaki może wykazywać Twój kot, jest utrata apetytu. Twój kot może odmówić jedzenia, zwłaszcza gdy właściciel próbuje go nakarmić.

Wymioty i biegunka

Jednymi z klasycznych oznak stresu u kotów syjamskich są wymioty i biegunka. Jednakże, mogą one być również wskaźnikiem niektórych chorób fizycznych.

Inne problemy behawioralne

Oprócz nadmiernego przywiązania, jeśli Twój kot syjamski demonstruje zachowania destrukcyjne, takie jak drapanie drzwi lub obijanie parapetów, istnieje możliwość, że Twój kot syjamski cierpi z powodu lęku separacyjnego.

Jako rodzic zwierzęcia, musisz pamiętać, że niektóre z oznak i objawów lęku separacyjnego pokrywają się z oznakami innych stanów zdrowia i zachowania. Stąd, jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych znaków, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, zanim stwierdzisz, że twój kot syjamski doświadcza lęku separacyjnego.

Przyczyny lęku separacyjnego u kotów syjamskich

Teraz, gdy już znasz niektóre z oznak i objawów, jakie wykazuje kot syjamski, gdy doświadcza lęku separacyjnego, oto niektóre z przyczyn lęku separacyjnego u kotów syjamskich.

#1. Lęk i depresja

Tak jak ludzie, Twój kot również ma tendencję do odczuwania smutku lub przygnębienia. Koty syjamskie są podatne na depresję, ponieważ są inteligentną rasą, która rozwija się dzięki interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami. Kiedy brakuje im kontaktu z człowiekiem lub interakcji z innymi zwierzętami, rozwija się u nich depresja, która prowadzi do lęku separacyjnego.

Jak sobie z tym radzić?

Rozpoznanie depresji u kotów syjamskich może być trudne, ale kiedy lekarz weterynarii wykluczy wszystkie możliwe schorzenia lub choroby, może zasugerować, abyś spędzał więcej czasu z pupilem. W przypadku, gdy Twoja uwaga poświęcona zwierzęciu nie wystarcza, a Twój kot syjamski nadal zmaga się z depresją i lękiem, lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwlękowe, które mogą być pomocne dla Twojego kota.

#2. Hormony związane ze stresem

Stres nie jest czymś, czego doświadczają tylko ludzie. Dotyka on wszystkie żywe stworzenia, w tym Twojego kota. Hormony związane ze stresem mogą być winowajcą, który wyzwala lęk separacyjny u Twojego kota syjamskiego. Jeśli zauważysz, że Twój kot syjamski jest zestresowany lub zaczyna się niepokoić, gdy tylko jesteś gotowy do wyjścia z domu, hormony związane ze stresem mogą powodować lęk separacyjny.

Ze względu na nadmierne uwalnianie hormonów stresu w organizmie kota, możesz znaleźć Twojego kota syjamskiego z rozstrojem żołądka, który powoduje wymioty i biegunkę. Co więcej, nadmierny poziom stresu może spowodować, że Twój kot syjamski będzie sikał i robił kupę w domu zamiast w kuwecie.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli hormony stresu są tym, co powoduje lęk separacyjny u Twojego kota syjamskiego, będziesz musiał popracować nad zarządzaniem źródłem stresu. Jeśli to Twoje wyjście z domu wywołuje stres, staraj się wykonywać różne zadania w różnej kolejności, tak aby utrudnić kotu wytworzenie korelacji między pewnymi zadaniami, które wskazują na Twoją gotowość do opuszczenia domu.

Ponadto spraw, aby Twój powrót do domu był mniej ekscytujący. A kiedy Cię nie ma, upewnij się, że Twój kot jest otoczony swoimi ulubionymi przedmiotami. Możesz również spróbować użyć dyfuzorów dla kotów, które mogą natychmiast uspokoić Twojego kota syjamskiego.

#3. Wczesne oddzielenie od rodziny

Inną możliwą przyczyną lęku separacyjnego u kota syjamskiego jest wczesne odstawienie od matki i oddzielenie kota od jego rodziny. Kiedy kocięta syjamskie są oddzielane od matki i rodzeństwa w bardzo młodym wieku, brakuje im emocjonalnej więzi z rodziną, co ostatecznie prowadzi do zespołu lęku separacyjnego.

Jak sobie z tym poradzić?

Chociaż jest to coś, na co często nie masz wpływu, kiedy kupujesz kota syjamskiego, upewnij się, że spędzi on około ośmiu tygodni ze swoją rodziną, zanim go adoptujesz.

Niestety, niewiele możesz zrobić dla osieroconych kociąt poza kochaniem ich i spędzaniem z nimi więcej czasu.

#4. Brak stymulacji

Koty syjamskie są inteligentną rasą, która potrzebuje ciągłej stymulacji. Środowisko, w którym brakuje stymulacji może prowadzić do depresji i niepokoju u Twojego kota, odzwierciedlając lęk separacyjny.

Jak sobie z tym poradzić?

Aby uczynić środowisko bardziej przyjaznym i atrakcyjnym dla Twojego kota syjamskiego, ważne jest, aby zainwestować w zabawki, które mogą zająć Twoje zwierzę podczas Twojej nieobecności. Co więcej, ważne jest również, aby utrzymywać okna i zasłony otwarte, aby Twój kot mógł cieszyć się światem zewnętrznym. Upewnij się jednak, że stosujesz odpowiednie środki bezpieczeństwa, pozostawiając otwarte okna.

#5. Zmiana czasu na letni

Może to być zaskoczeniem, ale zmiana czasu na letni może być również potencjalną przyczyną lęku separacyjnego u kotów syjamskich. Niezależnie od tego, czy Twój kot spędza więcej czasu w domu czy na zewnątrz, światło słoneczne odgrywa ważną rolę w ustalaniu jego harmonogramu. Co więcej, koty w naturalny sposób lgną do światła słonecznego, więc gdy następuje zmiana czasu, prowadzi to do stresu i dezorientacji u kota syjamskiego, co ostatecznie odzwierciedla się jako lęk separacyjny.

Jak sobie z tym poradzić?

Lęk separacyjny spowodowany zmianą czasu na letni w końcu ustępuje samoistnie, ponieważ wewnętrzny zegar kota dostosowuje się do nowego czasu.

Słowa końcowe

Istnieje kilka przyczyn lęku separacyjnego u kotów syjamskich, począwszy od stresu, poprzez wczesne odstawienie od matki, brak stymulacji i zmianę czasu na letni. Po zidentyfikowaniu objawów i wykluczeniu innych możliwych schorzeń powodujących te objawy, można opanować lęk separacyjny u kota. Wymaga to tylko trochę więcej wysiłku z Twojej strony. W większości przypadków, łagodny lęk separacyjny ustępuje bez żadnego leczenia. Jednakże, w niektórych przypadkach, Twój kot syjamski może potrzebować interwencji medycznej.