Dos and Don’ts of Introducing A Siamese Cat to Another Cat

Dos and Don’ts of Introducing A Siamese Cat to Another Cat

Kot syjamski jest najstarszą i najbardziej znaną rasą kotów występujących na całym świecie. Koty te znane są z tego, że są kochające z natury i mają figlarne i słodkie osobowości. Nie mają trudności z dostosowaniem się do właściciela i szybko się przywiązują. W rzeczywistości, koty syjamskie znane są z ”psiego” przywiązania do ludzi.

Jednakże, jeśli chodzi o wprowadzenie kota syjamskiego do innego kota, sprawy mogą stać się nieco kłopotliwe. Musisz być ostrożny i zrobić to powoli tak, że żaden z kotów nie zostanie przytłoczony. Istnieją trzy etapy, o których należy pamiętać – separacja, kontakt wzrokowy i pełny kontakt.

W tym artykule dowiesz się, jak zapoznać kota syjamskiego z innym kotem, aby oba koty dobrze się do siebie przystosowały i nie walczyły ze sobą.

Jaki jest kot syjamski?

What is a Siamese cat like?

Kot syjamski nie różni się od każdego innego zwykłego kota. Jest to jednak jedna z najstarszych ras kotów, która pochodzi z Tajlandii. W dawnych czasach koty syjamskie były uważane za królewskie.

Koty te są znane z tego, że potrzebują towarzystwa; w przeciwnym razie stają się samotne. Mają otwartą naturę i mogą wydawać się żądne uwagi. Ponieważ uwielbiają być towarzyskie, zawsze znajdziesz je próbujące szukać nowych sposobów, aby być czułe wobec swoich właścicieli. Jeśli spędzasz długie godziny w pracy, lepiej nie trzymać kota syjamskiego, ponieważ będzie on bardzo cierpiał będąc sam w domu.

To może być zaskoczeniem – podczas gdy niektóre koty lubią mieć własną przestrzeń i lubią robić swoje bez stałej obecności człowieka, koty syjamskie są inne. W rzeczywistości będą one wchodzić w drogę i wymagać stałej uwagi od ludzi, którzy spędzają z nimi najwięcej czasu.

Koty syjamskie mają unikalne osobowości. Bardzo różnią się od innych ras kotów, szczególnie w ich interakcji z ludźmi. Mogą być bardzo wymagające w utrzymaniu i wymagające. Pierwsi właściciele będą mieli trudny czas na dostosowanie się do syjamskiej natury. Koty syjamskie są również bardzo gadatliwe – używają swojego głosu do ciągłego komunikowania się z właścicielami przez cały dzień. Dobrze jest rozpraszać ich uwagę poprzez dostarczanie stymulacji w postaci puzzli i zabawek.

Oprócz ich ciągłej potrzeby miłości, koty te są niezwykle inteligentne. Bardzo szybko uczą się nowych umiejętności i lubią próbować nowych rzeczy. Ich inteligencja ułatwia im komunikację z innymi kotami.

Przedstawienie kota syjamskiego innemu kotu – Dos

Introducing a Siamese cat to another cat- The dos

1. Pamiętaj o osobowości swojego kota

W poprzedniej części artykułu opisana została osobowość kota syjamskiego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie koty syjamskie będą miały taką samą osobowość.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój kot. Musisz zrozumieć, kiedy Twój kot lubi zostawać sam. Jeśli Twój kot nigdy nie był zapoznawany z innymi kotami i zazwyczaj spędza cały swój czas w domu, możesz mieć trudności z zapoznaniem kota syjamskiego z innym kotem. Dlatego tak ważne jest zrozumienie osobowości i wzorców zachowań Twojego kota.

Ważne jest również zrozumienie różnicy wieku pomiędzy dwoma kotami. Na przykład, kocięta są zawsze bardziej nadpobudliwe i aktywne niż starsze koty. Trzymanie obu kotów w jednym pomieszczeniu może sprawić, że starszy kot będzie czuł się rozdrażniony, ponieważ jego poziom energii nie będzie odpowiadał poziomowi energii młodszego kota. Zamiast tego możesz pozwolić starszemu kotu obserwować zabawę malucha i powoli pozwolić mu rozwijać swoje zainteresowanie.

2. Pozwól obu kotom powąchać się nawzajem

Zmysł węchu jest niezwykle ważny, zwłaszcza u zwierząt. W ten sposób decydują one, czy się lubią i czy czują się bezpiecznie.

Wprowadzając kota syjamskiego do innego kota, rób to powoli. Zacznij od pozwolenia jednemu z nich spać w pokoju drugiego. W ten sposób przyzwyczają się do wzajemnego zapachu. Pamiętaj jednak, że zamiana pokojów na jeden dzień nie przyniesie żadnych korzyści. Być może będziesz musiał to robić przez kilka tygodni, zanim zaakceptują wzajemną obecność w domu.

3. Zachęcaj oba koty do patrzenia na siebie

Jeśli oba koty nie reagują na siebie dobrze i zaczynają mieć problemy z terytorium, nie martw się. Możesz zacząć od małego, pozwalając im patrzeć na siebie przez bramkę dla dzieci.

Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że bramka nie otworzy się nagle. Niech oba koty patrzą na siebie i powoli rozumieją się nawzajem. Kiedy będą już gotowe i będą wiedziały, jak wygląda drugi kot, zacznij powoli otwierać bramkę. Nie zmuszaj ich na siłę do siebie. Zamiast tego daj im czas i przestrzeń, aby same weszły ze sobą w interakcję. Wcześniejsze zapoznanie ich jest bardzo ważne.

Wprowadzenie kota syjamskiego do innego kota – przeciwwskazania

Introducing a Siamese Cat to Another Cat

1. Nie należy przyspieszać procesu

Przy zapoznawaniu kota syjamskiego z innym kotem, najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest brak pośpiechu. Należy zawsze uzbroić się w cierpliwość; w przeciwnym razie koty mogą się nienawidzić przez całe życie. Proces wprowadzania kota ma kluczowe znaczenie. Niektóre koty dogadują się natychmiast, inne mogą potrzebować nawet kilku miesięcy, aby poczuć się swobodnie w swoim towarzystwie.

Jeśli zauważysz, że koty walczą ze sobą, nie zniechęcaj się. Sposób, w jaki kot reaguje na innego kota, zależy od jego zachowania i osobowości. Nawet jeśli oba koty potrzebują trochę czasu, aby się do siebie dostosować, nic nie będzie w stanie ich rozdzielić. Pamiętaj, aby kochać oba koty tak samo, aby ten drugi nie czuł się pominięty.

2. Nie zostawiaj ich samych

Pozostawianie kotów bez opieki, zwłaszcza dwóch obcych kotów, jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Mimo, że umożliwienie obu kotom wzajemnego kontaktu i poznania się jest ważne, musi się to odbywać pod Twoim nadzorem.

Chociaż na warczenie i okazjonalne syczenie nie trzeba zwracać zbytniej uwagi, nie pozwól, aby jeden kot fizycznie zaatakował drugiego. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast interweniować i zniechęcić koty do ponownej walki. Musisz być w pobliżu, aby powstrzymać każdą walkę, która wybuchnie; w przeciwnym razie koty mogą nabrać do niej nawyku. Kiedy zauważysz, że koty są dla siebie miłe, daj im trochę miłości wraz z przysmakiem. Zawsze używaj zachęcających słów w stosunku do swoich kotów, aby pokazać im, jak dobrze sobie radzą.

3. Nie zakładaj od razu, że oba koty się dogadają

Mimo że nie ma nic złego w pozytywnym nastawieniu, nie możesz pod żadnym pozorem zakładać, że Twój kot syjamski od razu zaakceptuje innego kota. Nawet jeśli kot syjamski jest bardzo kochający w stosunku do Ciebie i wszystkich innych ludzi, pamiętaj, że koty reagują inaczej na inne zwierzęta.

Proces wprowadzania kota syjamskiego do innego kota musi przebiegać powoli. Po pierwsze, trzymaj je oddzielnie. Następnie należy pozwolić im na kontakt wzrokowy. Na samym końcu, kiedy oba koty czują się komfortowo ze swoim zapachem i wyglądem, pozwól im na fizyczną interakcję.

Jeśli zauważysz, że Twoje koty walczą częściej niż zwykle lub że jeden z nich dominuje nad drugim, nie pozwól, aby to minęło. Takie zachowanie jest niewybaczalne i nie należy do niego zachęcać. Upomnij tego kota, który się nie zachowuje i upewnij się, że nagradzasz swoje koty za każdym razem, gdy wykazują dobre zachowanie.

Wnioski

Posiadanie dwóch kotów może być dla Ciebie zabawne, ale wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Musisz upewnić się, że nadzorujesz cały proces wprowadzania kota syjamskiego do innego kota, tak aby oba koty czuły się komfortowo wokół siebie.

W przypadku, gdy jeden z kotów wyjeżdża na jakiś czas, albo na wakacje z innym członkiem rodziny, albo do przyjaciela na krótki czas, cały ten proces musi zostać powtórzony. Koty zazwyczaj zapominają o sobie nawzajem i trzeba będzie je ponownie wprowadzić, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć konfliktu. W końcu przy podejmowaniu decyzji polegają na sile zapachu. Kiedy wrócą do swojego domu, może się okazać, że wszystko pachnie inaczej.

Nie martw się jednak; zapewniamy Cię, że kiedy powoli wprowadzisz oba koty ponownie, przypomną sobie niektóre z dobrych chwil, które przeżyły. Wkrótce będą mogły się ze sobą bawić i wrócą do bycia najlepszymi przyjaciółmi jak dawniej!