Wszystko, co wiemy o IndexNow do tej pory

Czy jesteś na bieżąco z IndexNow? Oto, co wiemy do tej pory o tym, jak to działa, kto je obsługuje i jakie korzyści daje indeksowanie w czasie rzeczywistym. Mamy nadzieję, że w tym momencie słyszałeś o IndexNow. Ogłosiliśmy jego ogłoszenie w październiku, aw grudniu poprosiłem Fabrice’a Canela, głównego menedżera programu Microsoft Bing, na SEJ Show , aby opowiedzieć o tej rewolucji w sposobie, w jaki wyszukiwarki odkrywają nowe i zaktualizowane treści. Ale co to dokładnie jest i co musisz o tym wiedzieć, jeśli chodzi o SEO? Oto, co wiemy do tej pory.

 

Dlaczego potrzebujemy ndexNow

Wyszukiwarki od dawna odkrywają treści w ten sam sposób. Już w 1993 r. JumpStation stał się pierwszym narzędziem do wyszukiwania w Internecie, które wysyłało boty do śledzenia (lub indeksowania) linków z witryny do witryny i tworzenia mapy treści lub indeksu. W ciągu następnych kilku lat inne wyszukiwarki przyjęły ten proces jako sposób na znajdowanie nowych treści. Proces ten został włączony do algorytmu, który uwzględniał również treść, trafność i inne czynniki – oraz optymalizację pod kątem wyszukiwarek, jaką znamy.

 

Nie minęło dużo czasu, zanim doświadczeni w SEO wydawcy internetowi dostrzegli znaczenie indeksowania w zapewnianiu wysokich pozycji w wyszukiwarkach. W rzeczywistości bez zindeksowanej treści strona internetowa nie będzie generować ruchu organicznego. Ale na tym polega problem: jeśli nie prowadzisz dużej witryny o dużym natężeniu ruchu, może upłynąć kilka dni lub nawet tygodni, zanim wyszukiwarka przeszuka Twoją witrynę i zindeksuje nowe strony. Cholera, nawet jeśli prowadzisz dużą witrynę e-commerce lub rynek, odbieranie przez wyszukiwarki nowych produktów lub produktów, których nie ma w magazynie, może potrwać kilka tygodni – zwłaszcza jeśli zależy to od wykrywalności z podstawowymi indeksowaniami. W międzyczasie możesz stracić ważny ruch na rzecz konkurencji. Aby usprawnić ten proces, Microsoft Bing wydał w październiku 2021 r. nową inicjatywę o nazwie IndexNow.

 

Czym więc jest IndexNow?

IndexNow to protokół typu open source, który umożliwia wydawcom witryn natychmiastowe indeksowanie w uczestniczących wyszukiwarkach, aktualizując wyniki na podstawie najnowszych zmian treści. Mówiąc najprościej, jest to prosty ping, który powiadamia wyszukiwarki, że adres URL i jego zawartość zostały dodane, zaktualizowane lub usunięte. Eliminując potrzebę eksploracyjnego indeksowania, IndexNow dąży do poprawy ogólnej wydajności Internetu.

Dlaczego potrzebujemy ndexNow

Jak działa IndexNow?

Istnieją dwa różne sposoby uzyskiwania danych indeksu przez wyszukiwarki: ściąganie i wypychanie. Indeksowanie typu pull ma miejsce, gdy wyszukiwarka odwiedza Twoją witrynę, aby zażądać stron internetowych i gromadzi dane z serwera. W ten sposób tradycyjnie działają wyszukiwarki.

 

Indeksowanie wypychane ma miejsce, gdy wydawca internetowy lub system zarządzania treścią powiadamia wyszukiwarkę o dodaniu lub usunięciu stron lub wprowadzeniu innych zmian. To właśnie jest naprawdę przełomowe w IndexNow — umożliwia jednoczesne przesyłanie wszystkich adresów URL przesłanych do dowolnej wyszukiwarki obsługującej IndexNow do wszystkich innych wyszukiwarek korzystających z tego protokołu.

Które wyszukiwarki używają IndexNow?

W momencie publikacji Bing i Yandex używają IndexNow. Kilku innych podobno testuje protokół, według anonimowego eksperta. Jak dotąd DuckDuckGo nie ogłosiło żadnych planów przyjęcia IndexNow. Warto jednak zauważyć, że wyszukiwarka ukierunkowana na prywatność czerpie z nawet 400 źródeł, a także używa własnego robota indeksującego DuckDuckBot w kompilacji wyników wyszukiwania. Biorąc pod uwagę, że Bing i Yandex należą do tych źródeł , dzięki IndexNow możesz szybciej zobaczyć zaktualizowane treści pojawiające się w DuckDuckGo.

 

Nawet największy konkurent Bing, Google, najważniejsza ze wszystkich wyszukiwarek, potwierdził, że będzie testował protokół IndexNow. I chociaż nie posunęli się tak daleko, aby ogłosić, czy go przyjmą, czy nie, fakt, że z nim eksperymentują, świadczy o uznaniu jego możliwości. Największe obawy Google dotyczące IndexNow wydają się być związane ze zrównoważonym rozwojem i wydajnością. Google używa obecnie HTTP/2, wydajnego podstawowego protokołu przesyłania danych dla ponad połowy wszystkich indeksowań, i może ostatecznie zdecydować, że jest to lepsze rozwiązanie dla ich potrzeb.

 

Lub mogą zdecydować się na stworzenie własnej alternatywy, jeśli uznają, że potrzebne jest podejście oparte na interfejsie API – i nie jest to przesądzone, że tak zrobią. Ale nie wszyscy są na pokładzie. W społeczności SEO jest mnóstwo osób, które nie widzą potrzeby korzystania z tego protokołu, twierdząc, że mapy witryn XML już osiągają to, co stara się zrobić IndexNow.

 

Jak korzystać z IndexNow?

Powiadamianie wyszukiwarek o aktualizacjach treści internetowych za pomocą IndexNow to prosty proces:

  1. Wygeneruj klucz API — jest on przesyłany wraz z adresami URL, aby zapewnić własność domeny. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia do generowania kluczy online, takiego jak to, które można znaleźć tutaj .
  2. Host API Key – Twój klucz API jest hostowany w katalogu głównym w formacie txt.
  3. Prześlij adresy URL z parametrami — możesz przesłać adresy URL pojedynczo lub zbiorczo. Prześlij swoją kluczową lokalizację jako parametr.
  4. Sprawdź swoje zgłoszenia — korzystając z portalu Bing Webmaster Tools, możesz sprawdzić, które adresy URL zostały przesłane i wykryte.

Przykłady i bardziej szczegółowe instrukcje można znaleźć w witrynie IndexNow .

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą używać Pythona do masowej indeksacji i automatyzacji przesyłania adresów URL. Wymaga to podstawowej znajomości składni Pythona oraz znajomości bibliotek i pakietów Pythona.

Które narzędzia synchronizują się z IndexNow?

Każdy programista witryny może skorzystać z opisanego tutaj procesu, aby skorzystać z IndexNow, ale naprawdę ekscytujące jest to, że nie musisz znać HTML z HDMI, aby czerpać korzyści. Wiele dużych firm, w tym LinkedIn, MSN i GitHub, planuje migrację do IndexNow. Ponadto inni dostawcy rozwiązań wyszukiwania, tacy jak Botify , OnCrawl, Onely i Yext, są w trakcie przyjmowania tego protokołu.

 

Systemy zarządzania treścią (CMS) również wskakują na pokład. WordPress oferuje już wtyczkę IndexNow . Duda wspiera to proaktywne podejście do indeksowania sieci, a Wix planuje wkrótce zintegrować. Bing niedawno ogłosił również integrację Rank Math i All In One SEO dla IndexNow. Sieci dostarczania treści (CDN) obsługujące IndexNow obejmują Cloudflare i Akamai. Dzięki ich serwerom proxy przyspieszy to dostarczanie danych i zbliży je do użytkowników.

Jakie są korzyści z używania IndexNow?

Oprócz podkreślania ewolucji indeksowania od ściągania do wypychania, główną zaletą IndexNow dla wydawców jest eliminacja czasu między wprowadzeniem aktualizacji a wykryciem ich przez wyszukiwarki. Umożliwiając webmasterom powiadamianie wszystkich uczestniczących adresów URL za pomocą jednego wywołania interfejsu API, wykrywanie treści w wyszukiwarkach jest uproszczone, co z kolei sprawia, że ​​sieć jest bardziej wydajna.

 

Jest to korzystne dla właścicieli witryn, ponieważ rosnące wymagania dotyczące serwera są mniejsze. Pająki wyszukiwarek nie muszą już wykonywać wyszukiwania eksploracyjnego w celu ustalenia, czy strona została zaktualizowana. Umożliwia to wydajniejszą pracę serwerów bez potrzeby nadmiarowego obciążenia witryny, co z kolei zmniejsza zużycie energii. I w przeciwieństwie do mapy witryny XML, która przekierowuje roboty SEO do stron w Twojej witrynie, IndexNow umożliwia informowanie wyszukiwarek o stronach z kodem stanu innym niż 200.

 

IndexNow Najczęściej zadawane pytania

Co się dzieje po przesłaniu adresu URL?

IndexNow przekazuje Twoje zmiany do wyszukiwarek, które z kolei stosują je do rankingów stron. Korzystanie z IndexNow nie gwarantuje, że strony internetowe zostaną przeszukane lub zindeksowane, a uwzględnienie zmian może zająć trochę czasu.

 

Ile adresów URL mogę przesłać za pomocą IndexNow?

Za pomocą jednego wywołania interfejsu API możesz udostępnić wyszukiwarkom listę do 10 000 adresów URL.

 

Czy uzyskam lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, jeśli szybciej zindeksuję zawartość?

Tak, im szybciej Twoje strony zostaną zaindeksowane, tym szybciej mogą zacząć rywalizować o miejsca w wyszukiwarkach o wysokiej pozycji.

Co to wszystko oznacza?

Marsz technologii jest nieubłagany. A ponieważ jest to tak ważna część współczesnego świata, to naturalne, że zmiany w Internecie, a w szczególności w wyszukiwarkach, będą ich częścią. Przesuwając proces indeksowania witryn z procesu indeksowania na coś szybszego i wydajniejszego, IndexNow wydaje się być u progu rewolucji. A fakt, że przyłączają się firmy takie jak MSN, GitHub i WordPress, wydaje się wskazywać, że ten protokół wkrótce stanie się normą.