Jak dużo jest wart kot syjamski?

Jak dużo jest wart kot syjamski?

Koty syjamskie są jedną z najbardziej popularnych ras kotów na Zachodzie od lat 80-tych XIX wieku. Dzięki wyrazistemu wyglądowi i przyjaznej osobowości, koty te są po prostu wspaniałe. Nic dziwnego, że są one jedną z najbardziej poszukiwanych ras, a ich wyjątkowy popyt często odzwierciedla się w ich cenie. Więc ile jest wart kot syjamski?

Koszt kota syjamskiego może wynosić od 250$ do 2500$. Ogromna różnica w cenie jest wynikiem kilku czynników, w tym koloru kota, jego wieku, hodowli, a także miejsca, w którym się go dostaje. Jeśli adoptujesz kota ze schroniska, możesz cieszyć się oszczędnościami, ale może to wymagać od Ciebie wydatków na opiekę zdrowotną nad kotem. Ponadto, poza jednorazowym kosztem zakupu kota, będziesz musiał wydać na jego wysokobiałkową dietę i opiekę zdrowotną. Można również rozważyć wykupienie ubezpieczenia dla kota, ponieważ rasa ta jest podatna na kilka schorzeń zdrowotnych.

W tym poście zagłębiamy się w temat, aby dowiedzieć się, ile wart jest kot syjamski?

Ceny kotów syjamskich – przegląd

Istnieje kilka czynników wpływających na cenę kota syjamskiego. Kolor, wiek i miejsce zakupu kota to trzy główne czynniki wpływające na cenę kota syjamskiego. Co więcej, wartość Twojego kota syjamskiego zależy również od tego, czy jest to kot wystawowy, czy nie.

Przyjrzyjmy się każdemu z czynników wpływających na wartość Twojego kota.

Kolor kotów syjamskich

Jednym z najbardziej krytycznych czynników wpływających na wartość Twojego kota syjamskiego jest kolor, który wybierzesz i to, jak powszechnie jest on dostępny. Kolor jest określany jako ”kolor w określonych punktach” na kocie syjamskim, który obejmuje uszy, stopy, twarz i ogon kota.

Stowarzyszenie Miłośników Kotów, które jest zainteresowanym organem ustalającym wytyczne dotyczące pokazywania i hodowli kotów w USA, uznaje cztery kolory punktów dla kotów syjamskich czystej krwi. Te cztery punkty koloru to:

Blue Point

W przypadku kota syjamskiego o niebieskim punkcie ciało jest białe, podczas gdy punkty są szaroniebieskie, a oczy są koloru niebieskiego.

Lilac Point

Nieco różniące się od niebieskiego punktu, koty te mają lodowato białe ciało, podczas gdy punkty wahają się od szarawych do różowawych odcieni. Oczy są niebieskie.

Seal Point

Ciało kota syjamskiego nie jest białe. Zamiast tego jest koloru kremowego/płowego, a punkty są ciemnobrązowe. Oczy takich kotów syjamskich są niebieskie.

Chocolate Point

Ciało jest koloru kości słoniowej, podczas gdy point jest koloru czekoladowego z żywymi niebieskimi oczami.

Podczas gdy cztery kolory point wymienione powyżej są tymi, które akceptuje Cat Fancier’s Association, istnieje kilka innych odmian kotów syjamskich, które można znaleźć. Niektóre z nich to redpoint, tortie points, lynx points i wiele innych kombinacji wynikających z hodowli kotów syjamskich z bardziej powszechną rasą. Cena tych odmian kotów syjamskich jest znacznie niższa niż czystej krwi. Jednak cena kotów syjamskich z uznanymi punktami jest o wiele wyższa.

Wiek kota syjamskiego

Nie powinno to być zaskoczeniem, ale kocięta syjamskie są o wiele droższe niż dorosłe koty.

Cena kociaka syjamskiego może wahać się od 250 do 1000 dolarów, podczas gdy za dorosłego kota syjamskiego (czystej krwi) można oczekiwać zapłaty powyżej 1000 dolarów.

Ponadto, jeśli kociak syjamski, który chcesz kupić jest kotem wystawowym, możesz oczekiwać, że zapłacisz nawet 1500 do 2000 dolarów.

Skąd kupujesz kota?

Innym ważnym czynnikiem, który dyktuje wartość Twojego kota syjamskiego jest to, skąd go kupujesz. Istnieje kilka opcji zakupu, a ty możesz wybrać tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Niektórzy ludzie decydują się na zakup kota syjamskiego online, podczas gdy inni wolą kupować je od hodowców. Jednak jest kilka osób, które w końcu adoptują kota syjamskiego ze schroniska. Jeśli kupisz kota syjamskiego z forum internetowego, możesz zapłacić mniej, ale wtedy będziesz miał większe ryzyko problemów zdrowotnych dla swojego zwierzaka, co może cię kosztować na dłuższą metę. Bardzo podobne ryzyko jest związane z potencjalnym zwierzęciem, jeśli adoptujesz kota syjamskiego ze schroniska.

Z drugiej strony, jeśli kupisz kota syjamskiego od hodowcy, możesz w końcu zapłacić więcej, ale z tą dodatkową ceną, możesz mieć pewność, że przynosisz do domu zdrowego kota.

Pokaż cechy jakościowe

Oprócz koloru, wieku i miejsca zakupu kota, jeszcze kilka czynników może wpłynąć na wartość Twojego kota syjamskiego. Stowarzyszenie Miłośników Kotów (The Cat Fancier’s Association) określiło również pewien zestaw cech charakterystycznych dla kotów syjamskich o jakości wystawowej. Do cech tych należą między innymi kształt głowy, faktura sierści, kolor i długość ogona. Możesz oczekiwać, że koty o jakości wystawowej będą droższe niż koty, które nie posiadają cech określonych przez stowarzyszenie.

Wartość Twojego kota syjamskiego zależy od czterech czynników

 • Kolor,
 • Wiek,
 • Miejsce zakupu oraz
 • Cechy jakości wystawowej.

Podczas gdy te cztery czynniki określają wartość Twojego kota syjamskiego, istnieje kilka innych kosztów, które możesz być zmuszony ponieść, gdy wprowadzisz kota syjamskiego do domu. Przyjrzyjmy się niektórym dodatkowym kosztom związanym z zakupem kota syjamskiego.

Inne koszty związane z zakupem kota syjamskiego

Jednorazowa inwestycja przy zakupie kota syjamskiego

Podczas gdy będziesz ponosił wydatki związane z kosztem kota, istnieje kilka jednorazowych kosztów, które poniesiesz po sprowadzeniu nowego kota syjamskiego do domu. Niektóre z rzeczy, które możesz potrzebować dla swojego kota syjamskiego obejmują następujące elementy.

 • Legowisko dla kota,
 • Transporter dla kota,
 • Jedzenie i naczynia na wodę,
 • Przybory do pielęgnacji, takie jak szczotka i obcinacz do paznokci,
 • Kuweta,
 • Drapak i zabawki.

Możesz również rozważyć kastrację lub kastrację swojego zwierzęcia. Upewnij się, że skonsultowałeś się z lekarzem weterynarii i zaplanuj wczesną wizytę. Ponownie, jest to jednorazowy koszt, który być może trzeba będzie ponieść.

Z tej listy, można przygotować się z tego, co może trzeba będzie wydać na wprowadzenie w domu nowego zwierzaka.

On-Going Koszty, które trzeba będzie ponieść

Oprócz kosztów, można wydać na zakup kota syjamskiego; oczekuje się, że będzie wydawać regularnie wystarczy. Twój kot syjamski potrzebuje diety o wysokiej zawartości białka, więc upewnij się, że zdecydujesz się na dobrej jakości karmę dla swojego zwierzaka.

Ponadto, koty syjamskie są bardziej podatne na warunki zdrowotne, więc musisz zaplanować regularne badania kontrolne swojego zwierzaka z lekarzem weterynarii. Ponadto, aby upewnić się, że Twój kot syjamski pozostaje w doskonałym zdrowiu, upewnij się, że nie przegapisz szczepień, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku chorób zdrowotnych.

Zawsze najlepiej jest, abyś poszedł na ubezpieczenie kota, jak tylko przyniesiesz do domu nowego kociaka. Koszt ubezpieczenia może znacznie wzrosnąć wraz z wiekiem kota i nasileniem się problemów zdrowotnych.

Niektóre z bieżących kosztów, które będziesz musiał ponieść, obejmują:

 • Karmę,
 • Ubezpieczenie kota,
 • Leki i szczepienia,
 • Nową kuwetę każdego roku.

Dlaczego koty syjamskie są drogie?

Może się wydawać, że posiadanie i życie z kotem syjamskim to droga sprawa. Rodzicielstwo kota syjamskiego jest rzeczywiście drogie, ale wszystko jest tego warte. Rasa ta ma wysoką cenę z wielu powodów, ale najbardziej znaczącym jest to, że są one unikalne i odrębne (zarówno w wyglądzie jak i osobowości). Są piękne z unikalnymi oznaczeniami i niebieski, wraz z osobowością zabawy, która dostaje się dobrze z dosłownie każdym. I stąd istnieje ogromny popyt na koty syjamskie.

Ponadto, koty syjamskie są hipoalergiczne i zrzucają znacznie mniej niż kilka innych ras kotów. To czyni je ulubieńcami dla osób, które zmagają się z alergiami. Posiadanie kota syjamskiego oznaczałoby mniejszą potrzebę czyszczenia domu i mniejsze wydatki na leki na alergie.

Te idealne cechy fizyczne i osobowościowe kota syjamskiego są głównymi powodami, dla których są one znacznie więcej warte niż inne rasy kotów.

Ile wart jest kot syjamski? – Końcowe słowa

Kot syjamski jest drogą rasą do kupienia z unikalną osobowością i wyglądem, szczególnie jeśli wybierasz kota z rodowodem. Wraz z tym, skąd pochodzi kot, wiek kota syjamskiego, jego kolor i cechy jakościowe również wpływają na cenę. Więc jeśli planujesz dostać kota syjamskiego do domu, przygotuj się na wydatek od 250 do 2500 dolarów na początkowy zakup swojego zwierzaka. Ale to nie wszystko. Prawdziwa wartość kota syjamskiego jest znacznie wyższa, ponieważ oczekuje on, że wydasz trochę więcej, gdy wprowadzisz do domu nowego zwierzaka i wychowasz go jak swojego prawdziwego towarzysza.