Jak mogę zdecydować, czy kot syjamski jest właśnie dla mnie?

Jak mogę zdecydować, czy kot syjamski jest właśnie dla mnie?

Kot syjamski jest jedną z najrzadszych i najstarszych ras kotów, jakie można dziś spotkać. Z historią ponad dziesięć wieków, możesz wiedzieć, że koty syjamskie były uważane za święte w Tajlandii. Jak przenieśli się do Stanów Zjednoczonych jako królewskie, wielu ludzi chciało go posiadać dla jego elegancji, niepowtarzalny wygląd i głębokie niebieskie oczy. Koty są bardzo inteligentne, wokalne i wymagające, dlatego decydując się na kota syjamskiego dla siebie, należy rozważyć, czy kot syjamski jest dla nas odpowiedni.

Podczas gdy kot syjamski jest wspaniałym zwierzęciem dla większości właścicieli, nie jest to zwierzę dla każdego. Kot syjamski często nie jest odpowiednim wyborem dla rodziców, którzy nie mogą poświęcić mu czasu i uwagi każdego dnia.

Ten post dzieli się kilkoma interesującymi informacjami na temat kota syjamskiego, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak możesz zdecydować, czy kot syjamski jest dla Ciebie odpowiedni.

Gdy rozważasz posiadanie kota syjamskiego

Gdy rozważasz posiadanie kota syjamskiego, musisz wziąć pod uwagę następujące rzeczy, które pomogą Ci zdecydować, czy kot syjamski jest dla Ciebie odpowiedni.

Dowiedz się więcej o pozytywnych cechach kota

Jest wiele rzeczy, które możesz już wiedzieć o wyglądzie kota syjamskiego. Są one eleganckie, mają piękne niebieskie oczy w różnych wariantach kolorystycznych, a ich sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ale oprócz wyglądu fizycznego, jest jeszcze wiele innych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kotach syjamskich.

Są czułe i kochające. Kot syjamski uwielbia spędzać z Tobą czas i cieszyć się Twoim towarzystwem, kiedy oglądasz swój ulubiony program telewizyjny i nie przeszkadza mu wspinanie się z Tobą do łóżka w nocy. Koty syjamskie świetnie dogadują się z dziećmi, ale Ty jako dorosły musisz upewnić się, że zawsze nadzorujesz swoje małe dzieci, kiedy są z Twoim zwierzakiem.

Rozważania, kiedy masz inne zwierzę w domu

Czy masz innego kota w domu? Nie martw się.

Koty syjamskie często dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, w tym z kotami i psami. W rzeczywistości, koty syjamskie są również zazwyczaj świetne z obcymi. Wszystko czego potrzebują to uwaga i towarzystwo, i zazwyczaj najlepiej jest adoptować kota syjamskiego w parze. Ale jeśli masz już zwierzęta w domu, wiedz, że twój nowy kot syjamski będzie się dobrze dogadać, zwłaszcza jeśli inne zwierzę podziela tę samą osobowość, jak twój syjamski.

Ponadto, jeśli chciałeś mieć psa jako swojego zwierzaka, ale nie można przyjąć jeden (z jakiegokolwiek powodu), rozważyć przyjęcie kota syjamskiego. Mają one podobne atrybuty jak pies, a z czasem można nawet nauczyć je grać aport.

Beware of Their Health Concerns

Koty syjamskie są czystej krwi; pochodzą one z podwyższonym ryzykiem kilku warunków zdrowotnych. Niektóre z warunków zdrowotnych, na które Twój kot syjamski może być podatny obejmują następujące.

Choroby stomatologiczne

Niektóre koty zazwyczaj nie są bardzo dobre w dbaniu o ich zdrowie zębów, a kot syjamski jest jednym z nich. Dlatego problemy z zębami są bardzo częste wśród kotów tej rasy. Podczas gdy zwykle zaczyna się od złogów resztek jedzenia, z czasem twardnieje i tworzy kamień nazębny, który może prowadzić do poważnych infekcji zębów. W niektórych przypadkach przewlekłe infekcje zębów mogą doprowadzić do utraty zębów przez kota syjamskiego, a także do uszkodzenia jego narządów wewnętrznych.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Zazwyczaj koty syjamskie mają osłabiony układ odpornościowy, co sprawia, że są bardziej podatne na infekcje bakteryjne i wirusowe. Jeśli rozważasz zakup kota syjamskiego dla siebie, dobrze jest wiedzieć, że możesz zapobiec kilku infekcjom poprzez szczepienia. W zależności od wieku kota i innych czynników ryzyka związanych z jego stylem życia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zaszczep swojego kota syjamskiego, aby zapobiec kilku rodzajom infekcji.

Megaesophagus

Kiedy Twój kot syjamski spożywa pokarm, dostaje się on do żołądka poprzez skurcz przewodu zwanego przełykiem. Jednakże, istnieje stan chorobowy, przez który przełyk ulega rozciągnięciu. W wyniku tego pokarm nie trafia do żołądka, lecz pozostaje w przełyku Twojego zwierzęcia. Ten rodzaj schorzenia przewodu pokarmowego jest bardzo powszechny wśród kotów syjamskich.

Kilka innych schorzeń jest powszechnych wśród kotów syjamskich, w tym lęk separacyjny i depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej kotów, zanik siatkówki i niektóre rodzaje nowotworów, więc upewnij się, że poświęciłeś wystarczająco dużo uwagi wszystkim tym warunkom zdrowotnym, zanim adoptujesz jednego z nich dla siebie.

Dowiedz się więcej o rasie

Być może wiesz już o wyglądzie fizycznym, pozytywnych cechach i warunkach zdrowotnych kota syjamskiego, ale musisz również wiedzieć o pewnych szczegółach dotyczących rasy. Tylko wtedy, gdy masz kompletne informacje na temat wszystkich aspektów osobowości kota syjamskiego, możesz stwierdzić, czy kot syjamski jest dla Ciebie odpowiedni.

Koty syjamskie różnią się od innych ras

Koty są zazwyczaj spokojniejsze i lubią dużo spać. Jeśli szukasz spokojnego kota, który nie prosi o wiele uwagi, to kot syjamski nie jest dla Ciebie. Koty syjamskie są aktywne, a posiadanie jednego z nich jest bardzo podobne do posiadania psa. Muszą często wychodzić na zewnątrz i spędzać z Tobą dużo czasu. Jeśli nie poświęcasz im wystarczająco dużo czasu i uwagi, są podatne na depresję i niepokój.

Ponadto kot syjamski jest ciekawski, ma silną wolę i jest inteligentny. Kiedy kot syjamski zdecyduje się na zrobienie czegoś, zrobi to i tak bez względu na konsekwencje, co nie jest cechą powszechnie występującą u innych gatunków kotów.

Jednakże, ponieważ koty syjamskie są inteligentne i często mają ustalone sposoby postępowania, mogą być trudne do wytresowania, w przeciwieństwie do psa. Ponadto są one bardzo ciekawskie i po przywiezieniu ich do domu można się spodziewać, że będą zaplątane w druty i wspinać się na półki. Dlatego zanim kupisz kota syjamskiego, upewnij się, że Twój dom jest bezpieczny dla nowego kota. Zabezpiecz wszystkie luźne przewody, umieść blokady bezpieczeństwa na wszystkich półkach, ekran na kominku i zrób wszystko to, co zrobiłbyś, gdy Twoje dziecko zaczyna raczkować. Tylko jeśli możesz poświęcić tyle czasu na zabezpieczenie swojego domu dla nowego kota syjamskiego, tylko wtedy jest on odpowiedni dla Ciebie.

Poznaj niepożądane cechy kota syjamskiego

Jednak kot syjamski jest wokalny i wymagający. Podczas gdy koty są zazwyczaj świergotliwe i czasami mruczą, kot syjamski jest niezwykle wokalny i wydaje bardzo głośne, niskie skowytania i miauczenia znane jako ”meezer” Biorąc pod uwagę, że rasa jest dość wymagająca, Twój kot syjamski będzie kontynuował wydawanie tego hałasu godzinami, jeśli czegoś chce. Zanim kupisz kota syjamskiego, wiedz, że meezery są często dość irytujące i trudno jest zignorować wycie kota syjamskiego.

Jeśli jesteś kimś, kto spędza dużo czasu na zewnątrz lub ma wymagającą pracę i zamierzasz zostawić swojego kota syjamskiego samego w domu, kot syjamski może nie być dobrym wyborem. Ale nawet wtedy, jeśli przyniesiesz nowego kota syjamskiego do domu, upewnij się, że zatrudnisz opiekunkę lub podrzucisz kota przyjacielowi/członkowi rodziny, który będzie mógł dotrzymać towarzystwa Twojemu nowemu zwierzakowi podczas Twojej nieobecności.

Zastanów się, czy wymagająca natura Twojego kota syjamskiego będzie dla Ciebie pocieszeniem, czy dodatkowym źródłem stresu.

Znalezienie odpowiedniego kota syjamskiego

Koty syjamskie mają długą żywotność i jeśli kupisz kota syjamskiego i będziesz się nim dobrze opiekował, wiedz, że znalazłeś przyjaciela, który będzie Ci towarzyszył nawet przez 15 do 20 lat. Ale zanim zdecydujesz się na zdobycie kota syjamskiego dla siebie, musisz wiedzieć, że kot syjamski różni się od innych ras kotów. Nie są to zwykłe spokojne koty, które lubią dużo spać. Zamiast tego, kot syjamski jest aktywny, pragnie uwagi i jest świetnym towarzyszem dla dzieci.

Ponadto, niektóre niezbyt wspaniałe cechy kota syjamskiego nie sprawiają, że jest to właściwy wybór dla każdego. Kot syjamski jest podatny na depresję i niepokój, jeśli jest pozostawiony sam na długie godziny. Co więcej, jest on również podatny na rozwój kilku chorób zdrowotnych, co oznacza, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na profilaktyczną opiekę nad swoim kotem.

Tak więc, podczas gdy kot syjamski jest wspaniałym zwierzęciem dla większości właścicieli zwierząt, często nie jest on właściwym wyborem dla rodziców zwierząt, którzy nie mogą poświęcić czasu i uwagi swojemu kotu syjamskiemu każdego dnia. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, tylko Ty możesz zdecydować, czy kot syjamski jest dla Ciebie odpowiedni. Zobacz również nasz kompletny przewodnik dotyczący posiadania kota syjamskiego jako zwierzęcia domowego.