Koty syjamskie Vs. Koty himalajskie: Poznaj różnice

Koty syjamskie Vs. Koty himalajskie: Poznaj różnice
  • Czy planujesz adoptować kota?
  • Czy jesteś w punkcie, w którym nie możesz się zdecydować, czy wybrać koty himalajskie czy syjamskie ze względu na ich podobieństwa?

Jeśli tak, to ten post jest dla Ciebie.

Wielu nowych rodziców zwierząt domowych jest zdezorientowanych, czy wybrać koty syjamskie czy koty himalajskie, ponieważ te dwie rasy kotów wydają się podobne. Obie posiadają podobny wzór koloru punktów i mają uderzająco piękne cechy. Różnic jest jednak znacznie więcej. Te dwie rasy kotów różnią się wyglądem, osobowością, potrzebami pielęgnacyjnymi, długością życia i wieloma innymi. Zacznijmy od zrozumienia różnic pomiędzy kotami syjamskimi a himalajskimi, ale zanim przejdziemy do szczegółów, przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych dwóch ras kotów.

Koty syjamskie

Koty syjamskie są naturalną rasą o starożytnym pochodzeniu. Ta rasa kotów pochodzi z Tajlandii i trafiła do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich w XIXwieku . Od tego czasu kot syjamski jest popularną rasą kotów, która słynie ze swojego bajecznego wyglądu i super przyjaznego zachowania.

Dzięki długiej i zgrabnej budowie ciała oraz półdługiej spiczastej i wyraźnie ubarwionej sierści, uszy, nos i nogi kota syjamskiego różnią się od reszty ciała. Oryginalny kolor czystej krwi kota syjamskiego jest punkt fok, który jest dość rzadki dzisiaj. Jednak można znaleźć koty syjamskie w różnych kolorach na ich punktach, w tym niebieski, czekoladowy, rysia i liliowy.

Uderzającą cechą kota syjamskiego jest ugodowa osobowość zwierzęcia. Koty syjamskie są towarzyskie i lubią towarzystwo ludzi i innych zwierząt domowych. Ponadto, są bardzo aktywne i domagają się uwagi właściciela. Jeśli czują się przytłoczone lub zignorowane, są również dość głośne, więc jako właściciel zwierzęcia musisz poświęcić swojemu kotu syjamskiemu dużo czasu i uwagi.

Koty himalajskie

W przeciwieństwie do kotów syjamskich, koty himalajskie są krzyżówką kotów perskich z kotami syjamskimi. Stąd koty himalajskie są wynikiem ingerencji człowieka. A ponieważ koty himalajskie są krzyżówką kotów syjamskich i kotów perskich, dzielą kilka cech i cech osobowości zarówno kotów syjamskich i perskich.

Koty himalajskie są długowłose, futrzane koty, które są dostępne w różnych kolorach. Co więcej, mają one bardziej okrągłą twarz i bardziej okrągłe rysy twarzy, które nadają im bardziej zwalisty wygląd. Koty himalajskie mają grubsze nogi i krótsze, grubsze szyje.

Jeśli spojrzeć na osobowość kotów himalajskich, są one figlarne rasy kotów, ale nie są one bardzo aktywne, ciekawe, i wokalne. Rasa ta jest bardziej spokojnym typem zwierzęcia, które potrzebuje dużo pielęgnacji ze względu na swoje grubsze, dłuższe futro.

Różnice pomiędzy kotami syjamskimi a himalajskimi

Przyjrzyjmy się bliżej różnicom pomiędzy tymi dwoma rasami kotów, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

Pochodzenie

Koty syjamskie są rasą naturalną. Są znacznie starsze od kotów himalajskich, jednak te ostatnie są wynikiem interwencji człowieka. Kiedy człowiek skrzyżował koty syjamskie z kotami perskimi, mieszaniec ten został nazwany kotami himalajskimi. Ze względu na DNA kotów syjamskich, koty himalajskie wydają się znajome dla rasy kotów syjamskich. Jednakże, ponieważ jest to krzyżówka kotów syjamskich i perskich, powstałe koty himalajskie mają również cechy fizyczne i osobowościowe, które wydają się być podobne do kotów perskich.

Wygląd

Być może najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy kotami syjamskimi a himalajskimi jest długość ich sierści. Te dwie rasy kotów mogą mieć podobną tonację kolorystyczną, ale długość sierści odróżnia je od siebie. Koty syjamskie mają znacznie krótszą długość sierści w porównaniu do kotów himalajskich. Z drugiej strony koty himalajskie mają długą, puszystą sierść.

Oprócz różnicy w długości sierści, istnieje różnica w cechach ciała kotów syjamskich i himalajskich. Na pierwszy rzut oka, koty himalajskie i syjamskie mogą wyglądać podobnie ze względu na podobieństwo w kolorze, ale jeśli przyjrzysz się bliżej, zdasz sobie sprawę, że te dwie rasy kotów są uderzająco różne.

Koty himalajskie mają okrągłą twarz, krótki nos i ze względu na ten wyraźny kształt nosa, twarz kotów himalajskich wygląda bardziej płasko. Ponadto, jeśli spojrzeć na uszy, koty himalajskie mają małe, okrągłe uszy. Ponadto, nogi i szyja kotów himalajskich jest krótki i gruby. Ta rasa kotów ma gruby ogon z dużą ilością włosów.

Z drugiej strony, koty syjamskie mają długą i zgrabną budowę ciała z długimi nogami i długim, cienkim ogonem z niewielką ilością włosów na ogonie. Ponadto, rysy twarzy kotów syjamskich różnią się również od rysów kotów himalajskich. Koty syjamskie mają twarz w kształcie trójkąta z długimi trójkątnymi uszami.

W sumie, koty himalajskie są dużo bardziej kościste w porównaniu do gładkich i wysokich kotów syjamskich.

Kolejną różnicą w wyglądzie kotów syjamskich i himalajskich jest różnica w ich umaszczeniu. Koty syjamskie są dostępne w czterech tradycyjnych kolorach punkt fok, gdzie niektóre obszary ciała mają wyraźny kolor. Z drugiej strony, koty himalajskie są dostępne w różnych kombinacjach kolorystycznych.

Osobowość

Oprócz wyglądu, te dwie rasy kotów różnią się znacznie, jeśli chodzi o osobowość. Koty syjamskie są zazwyczaj bardziej aktywne i chętne do zabawy. Co więcej, uwielbiają uwagę człowieka, dlatego chętnie przebywają w jego pobliżu. W rzeczywistości, koty syjamskie uwielbiają uczestniczyć we wszystkich aspektach Twojego życia, niezależnie od tego, czego Ty chcesz. Ponadto, koty syjamskie są głośne i są również dość wokalne o swoich potrzebach.

Z drugiej strony, koty himalajskie są spokojne i ciche, które lubią być pielęgnowane. Są one również dość zabawne i społeczne, ale nie są one tak aktywne, wokalne i dzieje się jak koty syjamskie. Koty himalajskie nie są tak wokalne jak koty syjamskie.

Potrzeby pielęgnacyjne

Ze względu na oczywistą różnicę w długości sierści, istnieje wyraźna różnica w potrzebach pielęgnacyjnych kotów syjamskich w porównaniu z kotami himalajskimi. Te ostatnie wymagają o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki długiej sierści. W rzeczywistości, koty himalajskie potrzebują codziennej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd. Co więcej, koty himalajskie potrzebują częstej pielęgnacji, aby zmniejszyć ryzyko powstawania mat, które mogą powodować infekcje, a także wrastać w skórę, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wyleczone.

Z drugiej strony, koty syjamskie nie mają częstej potrzeby pielęgnacji. W rzeczywistości, szczotkowanie krótkowłosego kota syjamskiego raz w tygodniu jest zazwyczaj wystarczające, ale jeśli masz kota syjamskiego z długą sierścią, najlepiej jest szczotkować kota syjamskiego co najmniej dwa razy w tygodniu.

Długość życia

Koty syjamskie mają znacznie dłuższą żywotność w porównaniu do kotów himalajskich. Podczas gdy możesz oczekiwać, że Twój kot syjamski będzie żył do 20 lat, a nawet dłużej, koty himalajskie mają średnią długość życia pomiędzy 12 a 15 lat.

Koty syjamskie vs. koty himalajskie – które wybrać?

Biorąc pod uwagę szczegóły wymienione w tym poście, na pewno pojawią się różnice pomiędzy kotami syjamskimi a himalajskimi. Koty syjamskie są rasą naturalną, natomiast koty himalajskie są krzyżówką kotów syjamskich i perskich. Dlatego też posiadają cechy i cechy charakteru zarówno kotów syjamskich jak i perskich. Ponadto, istnieje uderzająca różnica w długości sierści i cechach fizycznych kotów syjamskich i himalajskich. Koty syjamskie mają krótką sierść, natomiast koty himalajskie są bardziej futrzaste i mają dłuższą sierść. Ponadto, koty syjamskie są bardziej smukłe i wysokie w porównaniu do kościstych kotów himalajskich.

Oprócz wyglądu, obie rasy kotów różnią się również temperamentem i osobowością. Koty syjamskie rozwijają się na interakcji z ludźmi i chcą pozostać zaangażowane we wszystkie aspekty swojego życia, ale nie jest to przypadek z bardziej łagodnych i mniej wokalnych kotów himalajskich. Ze względu na różnicę w długości sierści, te dwie rasy kotów mają różne potrzeby pielęgnacyjne. Podczas gdy koty himalajskie potrzebują o wiele więcej regularnej pielęgnacji, nie dotyczy to krótkowłosych kotów syjamskich. Wreszcie, istnieje różnica w długości życia tych dwóch ras kotów. Koty syjamskie żyją dłużej w porównaniu do kotów himalajskich.

Więc jeśli chcesz wybrać pomiędzy kotem syjamskim a himalajskim, wszystko zależy od Ciebie. Jeśli jesteś osobą pozostającą w domu, która lubi towarzystwo głośnego i wymagającego kota, który nie potrzebuje dużo pielęgnacji, to kot syjamski jest dla Ciebie. Jeśli jednak wolisz spokojnego zwierzaka, który nie jest całkiem wymagający, ale potrzebuje dużo pielęgnacji, to koty himalajskie są dla Ciebie.