Koty syjamskie Vs. Koty tonkijskie: Poznaj różnice w tym pełnym przewodniku

Koty syjamskie Vs. Koty tonkijskie: Poznaj różnice w tym pełnym przewodniku

Koty syjamskie i koty tonkijskie wyglądają podobnie pod wieloma względami i można je pomylić tylko z wyglądu. Jednak, gdy zaczniesz zwracać baczną uwagę, możesz zacząć dostrzegać różnice między nimi. Każda rasa kotów ma wyraźne i śmiałe osobowości, które są bezsprzecznie unikalne. Jeśli planujesz adoptować jednego z tych kotów, najlepiej jest zrobić swoje badania wcześniej, abyś mógł odpowiednio zadbać o swojego zwierzaka w momencie, gdy wejdzie do swojego nowego domu. Tak więc, w tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik po kotach syjamskich i tonkijskich, abyś mógł poznać różnice między tymi dwoma rasami.

Fakty o kotach syjamskich i tonkijskich

Zanim zagłębisz się w różnice między tymi dwoma rasami kotów, powinieneś poznać kilka podstawowych faktów na ich temat. W ten sposób będziesz w stanie skutecznie określić, czy jedna z ras jest dla Ciebie odpowiednia, czy nie. Podjęcie świadomej decyzji przy zakupie zwierzęcia jest konieczne, ponieważ gwarantuje, że będziesz w stanie się nim zaopiekować i że Twój pupil będzie szczęśliwy w nowym domu.

Fakty na temat kotów tonkijskich

Koty tonkijskie nie są rasą samą w sobie. Są one produktem krzyżowania kotów syjamskich i birmańskich. Dlatego też wyglądają bardzo podobnie do kotów syjamskich. W rzeczywistości, są one również w 4 kategoriach kolorów sierści, niebieski, naturalny, platynowy i szampan. Ponadto, mają trzy podkategorie dla każdego z nich. Podkategorie są oparte na poziomie kontrastu. Tak więc, są:

 • Niski kontrast (wzór jednolity)
 • Średni kontrast (wzór norki)
 • Wysoki kontrast (wzór punktowy)

Koty te również pochodzą z Tajlandii, podobnie jak koty syjamskie. Ponadto, dziedziczą one również niektóre z zabawnych i żywych cech po swoich rasach rodzicielskich.

W związku z tym, oto kilka krótkich faktów na temat kotów tonkijskich (lub Tonk):

 • Długość życia: 10 do 15 lat
 • Średnia waga (dorosły): 10 do 14 funtów
 • Średnia długość (dorosły): 12 do 15 cali
 • Cechy: Przyjazny, figlarny, kochający, aktywny
 • Wymagania pielęgnacyjne: Cotygodniowe szczotkowanie (w niektórych przypadkach dwa razy w tygodniu)
 • Przyjazny dla psów: Tak

Fakty o kotach syjamskich

Koty syjamskie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych kotów na świecie. Obecnie jest to 5th najbardziej popularna rasa kotów w USA. Jeśli widziałeś kota syjamskiego, mogłeś zauważyć, że jego punkty są ciemne, podczas gdy reszta jego ciała jest jasna w kolorze. Punkty obejmują łapy, maskę na twarzy, uszy i ogon – zasadniczo wszystkie kończyny jego ciała.

Według Cat Fanciers Association (CFA), istnieją tylko 4 kolory kotów syjamskich. Należą do nich:

 1. Seal point
 2. Blue point
 3. Lilac point
 4. Chocolate point

Mając to na uwadze, oto kilka krótkich faktów na temat kotów syjamskich:

 • Długość życia: 10 do 15 lat
 • Średnia waga (dorosły): 6 do 14 funtów
 • Średnia długość (dorosły): 11 do 14 cali
 • Cechy: Gadatliwy, figlarny, wymagający, lojalny
 • Wymagania pielęgnacyjne: Cotygodniowe szczotkowanie
 • Przyjazny dla psów: Tak

Koty syjamskie vs. koty tonkijskie

Teraz, gdy niektóre fakty na temat tych kotów są jasne, nadszedł czas, aby omówić różnice między kotami syjamskimi a kotami tonkijskimi pod względem ich cech osobowości i innych czynników.

Oto kilka cech, które można porównać między tymi dwoma typami kotów.

Przyjaźń

Koty tonkijskie są jedną z najbardziej przyjaznych ras kotów. Uwielbiają towarzystwo człowieka i najprawdopodobniej będą za tobą podążać, gdziekolwiek pójdziesz. Co więcej, można zauważyć widoczną radość w ich zachowaniu, kiedy wchodzą z tobą w interakcje. Tak więc w przypadku kotów Tonk łatwo jest stworzyć silną więź z pupilem. Ponadto, koty Tonk bardzo dobrze dogadują się z dziećmi i innymi kotami, co jest powszechne wśród wielu rodziców kotów.

Jeśli masz w domu dzieci i koty, zawsze najlepiej jest monitorować interakcje między nimi. Dzieci mogą nie wiedzieć, jak odpowiednio obchodzić się z kotami i mogą w końcu skrzywdzić Twojego zwierzaka. Dlatego staraj się uczyć dzieci jak dbać o swoje zwierzęta, jednocześnie nadzorując każdą sesję zabawy. Koty Tonk mają również tendencję do zachowywania się przyjaźnie i swobodnie w stosunku do gości. Możesz więc zauważyć, że Twój kot ociera się o Twoich gości.

Koty syjamskie są również przyjaznymi kotami. Chodzą za tobą i dotrzymują ci towarzystwa. Jednak nie są one tak przyjazne jak Tonks. Mogą więc nie dogadywać się zbyt dobrze z innymi kotami w Twoim domu. To oczywiście będzie się różnić w zależności od przypadku, ale jest to coś, na co warto zwrócić uwagę. Poza tym, przyjacielskość kotów syjamskich jest zazwyczaj zarezerwowana dla znajomych osób i zwierząt. Nie wchodzą one w zbyt wiele interakcji z nowymi twarzami.

Gadatliwość

Jeśli kiedykolwiek czytałeś o cechach osobowości kotów syjamskich, na pewno dowiedziałeś się, że ta rasa jest znana z tego, że jest szczególnie gadatliwa. Dlatego możesz oczekiwać, że Twój kot syjamski będzie próbował z Tobą rozmawiać. Mówienie (lub miauczenie) jest ich sposobem na wyrażenie swoich uczuć. Co więcej, oczekują one również odpowiedzi od Ciebie, więc będziesz musiał być uważny na ich rozmowy. Jeśli chcesz mieć towarzysza, to kot syjamski jest doskonałym wyborem.

Koty tonkijskie, z drugiej strony, są znacznie bardziej potulne. Są one znacznie cichsze niż koty syjamskie, co jest świetne dla właścicieli zwierząt, którzy nie chcą, aby ich koty konsekwentnie nagabywały ich wokalnie. Tak więc, jeśli zależy Ci na ciszy w domu, kot tonkijski może okazać się lepszym wyborem niż kot syjamski.

Zdrowie

Zazwyczaj koty tonkijskie są bardziej wytrzymałe pod względem zdrowotnym. Są one podatne na bardzo genetyczne choroby i są ogólnie zdrowsze niż inne koty rodowodowe. Oznacza to również, że opieka nad tą rasą będzie łatwiejsza, szczególnie dla nowych właścicieli kotów. To powiedziawszy, koty Tonk mogą cierpieć na schorzenia układu pokarmowego, astmę i inne. Dlatego należy często odwiedzać weterynarza, aby upewnić się, że kotek jest zdrowy.

Koty syjamskie są jednak bardziej podatne na różne choroby. Jedną z najczęstszych jest choroba dziąseł i jamy ustnej. Ponadto, koty syjamskie mają tendencję do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, chorób wątroby, chorób serca, astmy, chorób nerek i innych. Dlatego należy regularnie odwiedzać weterynarza, aby monitorować stan zdrowia kota.

Niektóre podobieństwa między kotami syjamskimi i tonkijskimi

Przewodnik po kotach syjamskich i tonkijskich byłby niekompletny bez omówienia niektórych podobieństw między tymi dwoma rasami.

Aktywne i chętne do zabawy koty

Zarówno koty syjamskie, jak i tonkijskie są kotami chętnymi do zabawy. Są inteligentnymi stworzeniami i lubią interakcję i zabawę z ludźmi i innymi kotami. Koty te mają dużo energii i zazwyczaj wędrują i badają swoje otoczenie, przemieszczają się po domu i wskakują na podniesione obiekty. Nie powinieneś rozważać zakupu któregokolwiek z tych kotów, jeśli szukasz kota spokojnego.

Ponadto, ze względu na swoją inteligencję, koty te łatwo się nudzą. Musisz konsekwentnie poświęcać im uwagę. Zazwyczaj koty syjamskie są bardziej wymagające i wymagają więcej uwagi niż Tonks. Jednak różnica ta nie jest tak znacząca, aby wspomnieć o niej w powyższej dyskusji. Tak więc, powinieneś rozważyć znalezienie towarzysza dla swojego kota (np. innego kota), jeśli dużo pracujesz i nie będziesz w domu przez większość dnia.

Nie są wybrednymi zjadaczami

Jedną z najlepszych cech tych kotów jest to, że nie są wybrednymi zjadaczami. Mają tendencję do bycia szczęśliwymi z każdym pożywnym jedzeniem, które im dostarczysz. Jednak zarówno koty syjamskie, jak i koty Tonk mają zwyczaj przejadania się. Musisz więc uważać na to, ile jedzenia im dajesz. Jeśli masz więcej niż jednego kota, upewnij się, że monitorujesz pory posiłków. Jeśli kot próbuje jeść z talerza innego kota, powstrzymaj go przed tym. Przejadanie się może być szkodliwe dla zdrowia kotów syjamskich i kotów tonkijskich.

Psotne

Koty te nie boją się robić psot, aby zapewnić sobie rozrywkę. Mogą więc upuszczać wazony, ciągnąć za rolki papieru toaletowego i tak dalej. Mogą również zwracać uwagę na to, gdzie przechowujesz jedzenie, jak otwierasz szuflady i jak działają zamki w drzwiach szafek. Mogą więc próbować uzyskać dostęp do tego, co jest tam ukryte, kiedy Ciebie nie ma w pobliżu. To, co możesz zrobić, aby temu przeciwdziałać, to trzymać artykuły spożywcze poza zasięgiem i zabezpieczyć swój dom przed dostępem kotów.

Kilka ostatnich słów

Teraz, kiedy jesteś świadomy niektórych subtelnych różnic pomiędzy kotami syjamskimi a kotami tonkijskimi, możesz wybrać towarzysza, który będzie najlepiej pasował do Ciebie i Twojego domu. Koty syjamskie mogą być bardziej wymagające i gadatliwe, natomiast koty tonkijskie są zazwyczaj bardziej przyjazne i gościnne. Jednakże, jeśli szukasz kochającego i aktywnego kota, nie możesz się pomylić z żadną z tych ras.