Ludzkie jedzenie, które Twój kot syjamski może jeść i nie może jeść

Ludzkie jedzenie, które Twój kot syjamski może jeść i nie może jeść

Bierzesz do ręki pyszną przekąskę, włączasz telewizor i wygodnie oparłeś się na swojej sofie. Kilka sekund później Twój kot syjamski podąża w kierunku Twoich stóp i mruga tymi błagalnymi i uroczymi oczami, prosząc o kęs lub dwa. Mimo, że nie masz nic przeciwko dzieleniu się posiłkiem, wahasz się, ponieważ nie jesteś pewien, czy dany produkt jest odpowiedni dla Twojego kota, czy nie.

Na tym blogu omówimy kilka ludzkich produktów spożywczych, którymi Twój kot może się bezpiecznie delektować (wraz z podstawowymi produktami, które powinieneś trzymać z dala od swojego syjamskiego kotka).

Ludzkie produkty spożywcze, które mogą jeść syjamskie koty:

1) Ryby

Ryba zawsze miała być pierwszą pozycją na tej liście, czyż nie? Ryby są szkodliwe dla Twojego kota syjamskiego tylko wtedy, gdy kot leczy się bezpośrednio z Twojego akwarium. Poza tym tłuste ryby, takie jak makrela czy tuńczyk, mogą pomóc poprawić stan mózgu, stawów i wzroku Twojego futrzastego przyjaciela.

2) Ser

Poproś swojego kota, aby przyłączył się do Ciebie, gdy następnym razem będziesz jadł ser na śniadanie – zawartość białka i wapnia jest niezwykle korzystna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego kota.

3) Mięso

Mięso takie jak wołowina i drób jest całkowicie naturalną opcją dla kotów. Należy jednak unikać szynek i wędlin, ponieważ zawierają one wysoki poziom sodu i mogą okazać się toksyczne dla wrażliwego żołądka kota syjamskiego.

4) Banany

Prawdopodobnie jesteś świadomy, jak ważne są banany dla rosnących dzieci, ale czy wiesz, że mogą one być całkiem zdrową opcją również dla Twojego kota syjamskiego? Mimo to banany nie powinny stać się stałym elementem diety Twojego kota, ze względu na wysoki poziom cukru.

5) Jagody

Jagody, takie jak truskawki i borówki, mają wysoki poziom przeciwutleniaczy, które mogą przynieść wiele korzyści zarówno ludziom, jak i kotom. To, w połączeniu z niską zawartością cukru, sprawia, że jagody są dobrym pożywieniem dla Twojego kota.

6) Marchew

Podczas gdy warzywa są istotną częścią ludzkiej diety, nie są tak ważne dla kociąt. Nie oznacza to jednak, że warzywa nie są dla nich bezpieczne, a nawet korzystne. Twój syjamski kotek może polubić kilka gotowanych marchewek od czasu do czasu; pamiętaj jednak, aby unikać karmienia go surowymi marchewkami, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że Twój kot może się nimi zadławić.

7) Melony

Koty zazwyczaj lubią małe kawałki arbuzów bez pestek, spadziowych lub kantalupowych. Ponadto melony są bogate w witaminę C i A – dwie z najbardziej niezbędnych witamin dla ludzi i zwierząt.

8) Dynie

Unikaj przypraw i po prostu podawaj dynie swojemu kotu syjamskiemu. Oprócz wielu innych składników odżywczych, puree z dyni jest bogate w błonnik, który może pomóc w problemach trawiennych. Ponadto, ponieważ koty syjamskie lubią się często lizać, często kończą z kulami włosów w żołądku – to kolejna rzecz, w której pomaga błonnik.

9) Ryż

Podobnie jak warzywa, ryż nie jest wymagany dla kotów, ale też im nie zaszkodzi. W rzeczywistości, jeśli Twój kot syjamski ma problemy trawienne, odrobina ryżu może okazać się korzystna.

10) Jaja

Bogate w białko, jaja są kolejnym zdrowym pożywieniem, którym możesz (i powinieneś) karmić swojego kota syjamskiego. Należy jednak wybierać jajka gotowane, ponieważ surowe zawierają czasem bakterie takie jak E.coli lub salmonella.

11) Płatki owsiane

Owies jest bogaty w żelazo, białko i błonnik – wszystkie te trzy składniki są bardzo korzystne dla ogólnego stanu zdrowia Twojego kota syjamskiego. Ponadto, jeśli Twój kot zmaga się z problemami skórnymi, miejscowe stosowanie owsa może być pomocne.

12) Szpinak

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twój kot syjamski skubie trochę trawy? Koty uwielbiają zielone warzywa liściaste – nie wspominając o tym, że szpinak zawiera wiele różnych witamin. Jednakże, szpinak nie powinien być podawany kotom zmagającym się z problemami z układem moczowym lub nerkami.

Ludzkie pokarmy, których koty syjamskie nie mogą jeść

1) Alkohol

Wszelkie pokarmy lub napoje zawierające alkohol mogą prowadzić do poważnych problemów u kotów, w tym biegunki, wymiotów, problemów z oddychaniem, śpiączki, a nawet śmierci.

2) Ciasto drożdżowe

Jeśli spożywasz chleb zrobiony z ciasta drożdżowego, powinieneś unikać dzielenia się tym chlebem ze swoim kotem syjamskim. Koty syjamskie mają już wrażliwy układ trawienny, a ciasto drożdżowe może prowadzić do nagromadzenia się gazów. Może to spowodować wzdęcie i skręt żołądka kota – stan, który szybko może okazać się śmiertelny. Ponadto, alkohol jest jednym z produktów ubocznych drożdży, a my już mówiliśmy o problemach, jakie alkohol może powodować u kotów.

Możesz jednak podawać pieczony chleb swojemu kotu syjamskiemu, pod warunkiem, że jest on zdrowy.

3) Kawa

Kawa zawiera metyloksantyny, takie jak kofeina i brom. Substancje te, po spożyciu przez koty, mogą prowadzić do biegunki, wymiotów, drgawek, drżenia, a nawet śmierci.

4) Czekolada:

Podobnie jak kawa, czekolada również zawiera kofeinę (metyloksantynę), której skutki zostały już omówione powyżej. Różne rodzaje czekolady zawierają różne stężenia metyloksantyn – biała czekolada zawiera ich najmniej, a kakao w proszku najwięcej. Z reguły jednak żadna czekolada nie może być uznana za bezpieczną dla kotów.

5) Kokos (woda i miąższ)

Miąższ i mleko ze świeżych orzechów kokosowych mogą wywoływać problemy trawienne u kotów syjamskich. Woda kokosowa zawiera potas, którego spożywanie nie jest bezpieczne dla kotów, mimo że olej kokosowy może okazać się korzystny w przypadku niektórych problemów skórnych, z którymi boryka się Twój kot. Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem weterynarii przed zastosowaniem tego środka.

6) Owoce cytrusowe

Grejpfruty, klementynki, pomarańcze, cytryny i limonki są pełne kwasu cytrynowego, który może wywoływać różne problemy u kotów syjamskich. Należy unikać zarówno samych owoców, jak i ich pestek, skórek, liści i łodyg. Chociaż małe ilości owoców cytrusowych mogą prowadzić jedynie do łagodnego rozstroju żołądka, większe ilości mogą powodować silne wymioty, biegunkę i stłumienie układu nerwowego.

7) Nabiał

Nietolerancja laktozy jest powszechna u kotów, co oznacza, że produkty mleczne (takie jak jogurt, mleko lub ser) nie są dobrze tolerowane przez ich układ trawienny. Chociaż całkowite unikanie takich produktów jest najlepszym rozwiązaniem, zawsze możesz omówić z lekarzem weterynarii alternatywne produkty niezawierające laktozy.

8) Rodzynki i winogrona

Chociaż dokładna przyczyna toksyczności tych produktów nie jest znana, istnieją dowody na to, że rodzynki i winogrona mogą powodować niewydolność nerek u kotów (a nawet psów).

9) Orzechy

Orzechy należące do drzewa makadamia są toksyczne dla kotów. Jednakże, podobnie jak w przypadku rodzynek i winogron, przyczyna tej toksyczności nie jest do końca jasna. Inne rodzaje orzechów, takie jak orzechy włoskie, pekany i migdały, zawierają duże ilości oleju i tłuszczów, które mogą prowadzić do rozstroju żołądka, a nawet takich problemów jak zapalenie trzustki u kotów syjamskich.

10) Surowe/nieugotowane mięso

Jak wspomnieliśmy w pierwszej sekcji, surowe lub nawet niedogotowane mięso może zawierać bakterie E.Coli i Salmonelli. Z tego powodu koty, które spożywają dietę opartą na surowym mięsie, często borykają się z problemami żołądkowo-jelitowymi.

11) Surowe jaja

Podobnie jak surowe mięso, surowe jaja również mogą być zakażone Salmonellą. Objawami zakażenia salmonellą są gorączka, biegunka i wymioty. Ponadto, surowe jajka zawierają awidynę, która jest rodzajem enzymu uniemożliwiającego wchłanianie biotyny u kotów (biotyna jest niezbędna dla zdrowia sierści i skóry).

12) Surowa ryba

Surowa ryba, również jest podatna na bakterie, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego u kotów syjamskich.

13) Niektóre warzywa

Chociaż koty mogą bezpiecznie spożywać różne warzywa, inne, takie jak szczypiorek, szalotka, cebula, pory, czosnek i cebula mogą okazać się szkodliwe. Warzywa te mogą prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych u kotów, a nawet mogą uszkodzić ich czerwone krwinki. Należy również unikać wszelkich pokarmów zawierających te zioła lub warzywa (takich jak pieczywo czosnkowe).

Słowo końcowe

Masz to, dość wyczerpującą listę wszystkich bezpiecznych i niebezpiecznych pokarmów dla Twojego kota syjamskiego. Następnym razem, gdy Twój koci przyjaciel poprosi o część Twojej przekąski, będziesz wiedział dokładnie, co robić.

Jeśli uważasz, że Twój kot syjamski połknął lub zjadł coś szkodliwego, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii – nie czekaj, aż Twój kot zacznie wykazywać oznaki choroby.