O czym należy pamiętać pozwalając kotu syjamskiemu wyjść na zewnątrz

O czym należy pamiętać pozwalając kotu syjamskiemu wyjść na zewnątrz

Koty syjamskie, pierwotnie kojarzone z rodziną królewską w Tajlandii, znane są ze swojego wyjątkowo olśniewającego wyglądu. W przeciwieństwie do wielu innych ras kotów, te lojalne i energiczne stworzenia wymagają dużo specjalnej opieki. Mimo że świat zewnętrzny ma wiele do zaoferowania tym kotom, często jest on pełen niebezpieczeństw. Od samochodów, przez złodziei, pchły, aż po inne koty – koty syjamskie są narażone na niezliczoną ilość potencjalnych zagrożeń na ulicach. W zależności od okolicy, w której mieszkasz, Twój ukochany kot może ulec wypadkowi, zostać skradziony lub wdać się w bójkę z innym kotem lub zwierzęciem. W tym samym czasie koty syjamskie mogą również korzystać z naturalnej stymulacji, jaką oferują im warunki zewnętrzne.

To powiedziawszy, wiele czynników wchodzi w grę, kiedy zastanawiasz się nad wypuszczeniem kota syjamskiego na zewnątrz.

Co musisz wiedzieć o kotach syjamskich

Koty syjamskie są kotami domowymi, które są przeznaczone do życia w domach. Rasy mają możliwość rozmnażania kotów z cechami, do których chcą zachęcić. Chociaż może to trwać wiele lat, w końcu hodowcy są w stanie z powodzeniem wyhodować pewne cechy u niektórych kotów.

Koty syjamskie zostały po raz pierwszy znalezione wieki temu w Tajlandii. Z biegiem lat większość dzikich cech tej rasy zanikła. Teraz stały się wyspecjalizowaną rasą, która jest poszukiwana ze względu na ich uderzające niebieskie oczy i gładkie ciała z delikatną i błyszczącą sierścią. Po tak wielu latach hodowli w celu uzyskania cech domowych, te koty po prostu mają trudny czas, aby przetrwać na zewnątrz na własną rękę.

Czy kot syjamski może wychodzić na zewnątrz?

Większość właścicieli kotów dostaje swoje syjamy od hodowcy. Jeśli dostałeś kota jako niemowlę, nie powinien on wychodzić na dwór, dopóki nie otrzyma wszystkich obowiązkowych szczepień. Kociak syjamski musi mieć również ograniczony kontakt i interakcje z innymi kotami i zwierzętami.

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie jest bezpiecznie pozwolić zwykłemu kotu swobodnie poruszać się na zewnątrz, a co dopiero kotu należącemu do rasy syjamskiej. Jako właściciel kota syjamskiego musisz znaleźć sposób, aby zaspokoić potrzeby swojego pupila bez narażania go na niebezpieczeństwo.

Musisz wiedzieć, gdzie twój kot syjamski jest przez cały czas, więc nie musisz się obawiać nadmiernych niebezpieczeństw, na jakie narażony jest na zewnątrz, zwłaszcza w ruchliwym mieście. Jeśli jednak zdecydujesz się wypuścić swojego syjamczyka na zewnątrz, upewnij się, że rozważysz kilka czynników.

What to Keep in Mind When Letting Your Siamese Cat Go Outside

Oto kilka rzeczy, które musisz rozważyć, zanim wypuścisz swojego syjamczyka na zewnątrz.

Ryzyko robaków i pasożytów

Ludzie podejmują wiele środków ostrożności przy wychodzeniu na zewnątrz. Zwierzęta, z drugiej strony, są bardzo różne. Twój kot syjamski natknie się na potencjalnie niebezpieczne przedmioty, a następnie wyliże swoje futro i łapy, narażając się na poważne choroby.

Twój kot syjamski może złapać pasożyty kopiąc w śmieciach lub chodząc po zanieczyszczonej glebie. Możliwe jest również, że zjedzą zepsute jedzenie z pojemników na śmieci sąsiada, które może spowodować robaki w ich żołądku. Niektóre robaki mogą zagrażać życiu, jeśli Twój kot nie zostanie odpowiednio wcześnie poddany leczeniu.

Większe rachunki u weterynarza

Każdy odpowiedzialny właściciel kota zabiera swojego pupila na regularne wizyty u weterynarza. Kot syjamski musi otrzymywać szczepienia i coroczne badania. Vet rachunki mogą być dość wysokie, jak to jest, i niech twój kot wędrować na zewnątrz, może zwiększyć je jeszcze bardziej.

Na przykład, koty są terytorialne stworzenia, które szybko uruchomić do walk na zewnątrz, w wyniku czego potrzeba opieki w nagłych wypadkach dla urazów. Ponadto, ponieważ bezpańskie koty są nieszczepione, mogą zarazić Twojego syjamczyka poprzez gryzienie lub drapanie.

Koty nie zwracają również uwagi na ruch uliczny, co może spowodować, że zostaną potrącone przez samochód, powodując trwałe kalectwo lub śmierć. Dodatkowo, jeśli Twój syjam potrzebuje operacji lub długoterminowego pobytu w szpitalu, Twój rachunek za weterynarza wzrośnie o kilka tysięcy dolarów.

Czyhające niebezpieczeństwa

Za rogiem może czyhać na Twojego kota wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza jeśli mieszkasz w ruchliwym miejscu. Twój syjam może nie tylko natknąć się na luźne psy, ale także wejść w kontakt z trucizną i niesmacznymi ludźmi.

Psy są znane z tego, że gonią koty. Bez względu na to, jak spostrzegawczy i inteligentny jest Twój syjam, niektóre psy mogą być dość szybkie w ataku, powodując poważne obrażenia u Twojego kota.

Wiele osób umieszcza trujące substancje, takie jak pestycydy i środki owadobójcze, aby utrzymać szkodniki z dala. Niektórzy ludzie umieszczają również na swoich podwórkach środki chemiczne i trutki na szczury, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia Twojego kota. Co więcej, wiele kwiatów i krzewów ogrodowych, takich jak lilie, może być toksycznych dla Twojego kota.

Koty, które swobodnie poruszają się na zewnątrz, mogą również zostać uwięzione w szopach i garażach bez możliwości ucieczki. Dodatkowo, nie możesz oczekiwać, że osoby z Twojego sąsiedztwa będą tak samo życzliwe dla Twojego syjamczyka jak Ty. Przy tak wielu niebezpieczeństwach czających się wszędzie, nie ma sposobu, aby wiedzieć na pewno, że Twój syjam pozostanie bezpieczny na zewnątrz.

Niebezpieczeństwo dla Twojej rodziny

Twój syjam może wrócić do domu po długim przebywaniu na zewnątrz. Chociaż Twój zwierzak może wyglądać w porządku, nie ma pewnego sposobu, aby wiedzieć, czy nie jest nosicielem chorób, które mogą być niebezpieczne dla Twojej rodziny. Nie możesz wiedzieć, gdzie twój syjamski wędruje zbyt, gdy pozwalasz im na zewnątrz. Hence, there’s no way to know what they are bringing into your home from the streets.

Being the loving creature it is, your Siamese probably snuggles and cuddles with all family members. Może nawet śpią w Twoim łóżku. Niezależnie od regularnego sprzątania domu, nie jesteś w stanie skutecznie wyeliminować zarazków, które przynosi Twój kot na wolności. Wyobraź sobie, że Twój kot syjamski przyniósł wszystkie zarazki ze śmietnika do Twojego domu.

Biorąc pod uwagę Twoją odpowiedzialność za zdrowie Twojej rodziny, musisz mieć oko na swojego kota syjamskiego, a najlepszym sposobem na to jest trzymanie go w domu.

Weź pod uwagę swoich sąsiadów

To może być niegrzeczne, aby pozwolić Twojemu kotu syjamskiemu na przebywanie w całej okolicy. W końcu nie ma pewności, czy Twoi sąsiedzi są uczuleni na koty, czy w ogóle ich nie lubią. W przypadku, gdyby niektórzy z Twoich sąsiadów kochali koty, nie chcieliby, aby ich pupil grzebał w ich śmietniku lub włóczył się bez nadzoru po ich podwórku.

Ponieważ koty syjamskie łakną uwagi, mogą podchodzić do nieznajomych, którzy nie chcą wchodzić z nimi w interakcje. Co więcej, niektórzy z Twoich sąsiadów mogą również posiadać duże psy i nie możesz być pewien, na czyje podwórko wejdzie Twój kot syjamski, kiedy będzie się włóczył na zewnątrz. W prostych słowach, Twoi sąsiedzi nie powinni się martwić o kontakt ze zwierzęciem innej osoby.

Wdawanie się w bójki

W pewnym momencie prawdopodobnie słyszałeś zawodzenie bezpańskich kotów w nocy. Cóż, to dlatego, że koty bardzo szybko wdają się w bójki. Koty syjamskie są terytorialne, co może spowodować, że będą walczyć z każdym zwierzęciem, które wejdzie na Twoje podwórko. Prawdopodobnie nie będziesz nawet świadomy walki, dopóki Twój kot nie zostanie ranny lub nie zaginie. Co więcej, Twój kot prawdopodobnie nie przeżyje, jeśli wdaje się w walkę z większym kotem lub psem.

Walki te mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu, ponieważ mogą powodować poważne obrażenia, infekcje i blizny. Twój kot syjamski może nawet stać się bardziej bojaźliwy i trudny w obsłudze z powodu urazu doznanego w wyniku walki.

Zagrożenie zaginięciem lub kradzieżą

Koty syjamskie mają ciekawską i żądną przygód naturę, która zachęca je do swobodnego wędrowania na zewnątrz. Jest to jednak dość niebezpieczne, ponieważ naraża je na ryzyko zagubienia się lub kradzieży. Ponieważ koty syjamskie są rasą o unikalnym wyglądzie, pięknych oczach i wspaniałym futrze, niektórzy ludzie mogą próbować je ukraść i sprzedać za dobrą sumę pieniędzy.

Alternatywne możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu dla syjamów

Cóż, przebywanie na świeżym powietrzu nie jest złe. Świeże powietrze i światło słoneczne mogą z pewnością przynieść korzyści Twojemu kotu, pomagając mu w walce z depresją i dając mu ogólne poczucie zadowolenia. Nie musisz jednak pozwalać swojemu kotu na samotne przebywanie na zewnątrz. Zamiast tego musisz stworzyć dla niego bezpieczną przestrzeń.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, zabezpiecz swój balkon, instalując bramki dla dzieci na kratach i przykrywając otwartą przestrzeń siatką. Jeśli mieszkasz w domu, Twojemu syjamowi spodoba się wybieg na zewnątrz. Zamknięte pomieszczenia słoneczne i werandy są również doskonałym miejscem do zabawy dla Twojego syjamczyka.

Zakończenie

Koty syjamskie są bardzo lojalnymi, kochającymi i chętnymi do zabawy zwierzętami, które szybko staną się ozdobą Twojego domu. Te bardzo inteligentne i energiczne zwierzęta mogą być wspaniałymi towarzyszami, o ile pamiętasz, że zostały wyhodowane jako koty domowe. Jako rodzic kota syjamskiego, musisz poświęcić się ochronie kota przed niebezpieczeństwami czyhającymi na niego na zewnątrz, szczególnie w ruchliwych dzielnicach i miastach.

Pozwalając kotu syjamskiemu poruszać się na zewnątrz bez nadzoru, możesz narazić go na wiele potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą spowodować, że Twój kot zostanie zraniony, zachoruje, zostanie skradziony, a nawet umrze, jeśli wejdzie w nieodpowiednie miejsce. Jeśli nalegasz na wychowanie kota, który potrafi przystosować się zarówno do życia w domu, jak i na zewnątrz, to ta rasa nie jest dla Ciebie odpowiednia. Ten designerski kot musi być bezpieczny i zdrowy w zaciszu własnego domu.